Na severnem robu Mirja leži nad Emonsko cesto Jakopičev vrt, imenovan po očetu slikarja Riharda Jakopiča, ki je bil znan trnovski zelenjadar. Družina je živela v hiši ob cesti, v kateri je imel mlajši Jakopič kasneje svoj atelje. Na dvorišču in nekdanjem vrtu hiše je eden najstarejših stavbnih spomenikov v Ljubljani, ostanki rimskega mesta Emone, ki je bilo zgrajeno okoli začetka našega štetja.
Vrt je dvignjen v obzidan vogal, ki je ohranjeni jugovzhodni konec Emone. Arheologi so pod gredicami na vrtu odkrili ostanke ene od emonskih hiš. Hiša je bila naseljena od 1. do 5. stoletja; v tem času so jo stanovalci večkrat prezidali. Strokovnjaki so po izkopavanjih prezentirali kletne dele rimskega sistema kurjave, hipokavsta, in dele tal in tlakov ter robnih zidov hiš s skromno poslikanimi ometi. Tlaki so sestavljeni celo v enostavne mozaike. V enem od prostorov je na ogled dobro ohranjen črnobel geometrični mozaik. V parku so razstavljeni tudi podnožje latrine in več kamnitih spolij, odkriti pri arheoloških izkopavanjih v drugih delih Emone.
Razstavišče je v poletni sezoni redno odprto. Zanj skrbi Mestni muzej, kjer hranijo ključe ograje kompleksa in nudijo vodene oglede, tako parka kot druge emonske dediščine. Isti muzej skrbi tudi za krščanski kompleks s krstilnico in mozaiki, ki je skrit za šolo Majde Vrhovnik ob Erjavčevi cesti. V Mestnem muzeju hranijo bogato zbirko drobnih, zlasti steklenih najdb iz Emone. Drugi del najdb je shranjen v depojih Narodnega muzeja.
Večina na prostem predstavljenih ostankov rimskega mesta je prosto dostopnih: južni Rimski zid, kamni hipokavsta na robu Plečnikovega trga, del zahodnega obzidja ob vhodu v Kulturni dom Ivana Cankarja, kip Emonca (kopija najdenega kipa na stebru), sarkofag ter prezentirani zid poznorimske hiše ter delno rekonstruiran severni vhod v mesto nekoliko južneje. Najdeni kakovostni sarkofagi so na dvorišču Narodnega muzeja. Pozorni sprehajalec najde rimske spolije vzidane v pročelja različnih zgradb, od Stolnice do Gradu.
Viri: www.slovenia.info