Kaj? čistilni servis, hitra hrana, zabava ...
Kje? Nova Gorica, Ljubljana ...

GRAD GEWERKENEGG

Podrobnosti

Kratek opis

Idrijski grad, ki dominira nad starim delom mesta, je do danes ohranil svoje zgodovinsko ime Gewerkenegg, kar pomeni 'rudniški grad'. Že od vsega začetka, to je v 16. stoletju, je bil namreč zasnovan kot sedež uprave in skladišče idrijskega rudnika, tedaj drugega največjega živosrebrnega rudnika na svetu.

Renesančni kompleks, ki je lepo obnovljen, so sredi 18. stoletja baročno prezidali - uredili so notranje arkadno dvorišče, na njegovih fasadah pa so obnovili baročno ornamentalno poslikavo. Osrednja razstava Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrije ponuja vpogled v poltisočletno zgodovino najstarejšega rudarskega mesta na Slovenskem.

Grad sestavljajo štirje trakti, ki oklepajo veliko notranje dvorišče. Izstopajoči vogali zgradbe so na zunanji strani okrepljeni z obrambnimi stolpi valjaste oblike. Proti mestu gleda kasnejši slemenski stolpič z uro. Notranje dvorišče je ob več traktih in v vseh treh etažah arkadirano. Med loki so rekonstruirane grobo naslikane, živopisane dekoracije. Arkade so zaradi lažje uporabe zasteklili in dvorišče tlakovali. Ohranjen je del notranjih prostorov z ostanki stavbne opreme. Grad je od l. 1953 preurejen v lokalni muzej, podstreha pa v dvorano glasbene šole (arhitekt M. Suhadolc).

Osrednjo stalno razstavo Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrija dopolnjujejo še razstava idrijskih čipk, prikaz bivalnega okolja idrijskega rudarja, kmečke freske, spominski sobi pisatelja Franceta Bevka in politika dr. Aleša Beblerja ter slikarske donacije galeristke Valentine Orsini Mazza. Tukaj ima svoje prostore in koncertno dvorano tudi Glasbena šola Idrija. Muzej organizira v grajski dvorani vse leto različne prireditve, predstavitve in sprejeme - posebej uveljavljeni so ciklusi predavanj z imenom Muzejski večeri. V poletnem času se kulturne prireditve, predvsem koncerti s skupnim naslovom Grajski večeri, preselijo tudi na grajsko dvorišče.

Za prizadevno in strokovno delo je Evropsko muzejsko združenje leta 1997 muzeju podelilo laskavi naslov najboljšega evropskega muzeja tehniške in industrijske dediščine.

Posebnost ponudbe:

Edini grad na Slovenskem, ki je bil sezidan za potrebe rudnika živega srebra in je več kot 400 let služil rudniški upravi in ne fevdalni gosposki. Arkadno dvorišče je bogato poslikano s freskami.

Viri: www.slovenia.info