Domajinci je naselje v Občini Cankova. Ima 216 prebivalcev (moški: 100, ženske: 116), površino 3,5 km2 in povprečno nadmorsko višino 219 m.
Lega in oblika naselja
Domajinci ležijo na 220 m.n.v. Ta vas se nahaja na prehodu iz ravnine Ravenskega na Goričko. Domajinci pripadajo Občini Cankova in so od občinskega središča oddaljeni 4 km proti SV ter od Murske Sobote 18 km proti SZ, od Maribora pa 75 km. Vas Domajinci se razprostira na desni strani ceste Cankova - Rogašovci do Ledavskega jezera na S vasi. Naselje Domajinci meji na V na Beznovce, na SV na Vadarce, na SZ na Krašče, na Z na Gornje Črnce, na JZ na Cankovo in na J na Topolovce. Stoji na pleistoceanski terasi, J pod pregrado zajezitvenega Ledavskega jezera. Obcestna vas je V od Ledave v široki dolini. Prve hiše segajo za Z do mostu čez potok Črnec, na V in S strani pa pripadajo vasi še hiše na blagem prisojnem pobočju proti Beznovcem in Vadarcem, imenovanem na Vreju.
Naselje Domajinci je pretežno nižinsko, na S naselja pa je cca. 12 % naselja hribovitega. Skozi naselje teče potok Ledava, ki je direktno povezan z Ledavskim jezerom, zato je tudi vso leto v potoku enakomerni pretok vode.
Prst je rodovitna in lapornato-peščena. Na močvirnatem svetu je zaseben mešan gozd, V od njega ob črncu in dalje proti Ledavi pa so obširni travniki, nakar segajo obdelovalne površine do beznovske in vadarske meje. Glavni pridelki so pšenica, ječmen, koruza, krmne rastline. Po vrtovih za hišami je sadno drevje in brajde. V ugodni prosojni legi na Vreju so večji sadovnjaki in vinogradi zvečine hibridne trte. V kmetijstvu je mehanizacija; več strojnih skupnosti. Prevladujejo kmetje-kooperanti, ki se prestopno preusmerjajo v živinorejo, mlečno in mesno govedo, svinje za dom, bekoni za prodajo. V vasi je tudi zbiralnica mleka. Nekoč je imela vsaka hiša kmetijo, sedaj pa jih ljudje vedno bolj opuščajo in se zaposlujejo nekje izven vasi, predvsem v Murski Soboti, nekaj pa jih odhaja tudi na dnevno delo v Topolovce na posestvo, nekaj malega pa jih je zaposlenih v tujini.
Hiše so zidane, nove in obnovljene, stare rušijo; dve sta še cimprani. Gospodarska poslopja prilagajajo novim potrebam. Vodnjaki so s talno vodo, vodovod imajo le posamezniki. L.1880 je bila zgrajena kapela Sv.Marjete. To kapelo so prenesli iz Puževec, saj je tam razpadala. Prvič so kapelo obnovili leta 1974, temeljita obnovitev pa je bila leta 2000. Leta 1969 je bil zgrajen gasilski dom z dvorano, katerega so prav tako obnovili leta 2000.
V Domajincih imamo 5300 metrov občinskih cest in vse so asfaltirane. Glavna cesta je bila asfaltirana v 60. letih. To je bila prva asfaltirana cesta, ki je Domajince povezala z Mursko Soboto. S te ceste se od leta 1991 pelje v središče vasi. Prav tako so leta 1991 asfaltirali cesto, ki pelje na Domajinski vrh. Leta 1997 pa smo v Domajincih obnovili most na Ledavi, saj je ta ločil vas na dva konca in tako z obnovitvijo mostu spet povezali vas med sabo.Leta 1998 pa smo v Domajincih postavili še novo mrliško vežico. Čeprav v teh letih veliko obnavljamo in se trudimo, da bi bila vas brez problemov, ti še vedno ostajajo. Glavni problemi vasi so: zdrava pitna voda, boljša ureditev cest, kanalizacija in ulična razsvetljava.
Viri: SURS, Wikipedia