Seča (italijansko Sezza) je razloženo, večinoma urbanizirano naselje v Občini Piran, ob Piranskem zalivu. H kraju spadata tudi zaselka Nožed in Paderno. Naselje ima 1231 prebivalcev (moški: 574, ženske: 657), površino 3,1 km2 in povprečno nadmorsko višino 64 m.
Naselje se nahaja na istoimenskem polotoku med Lucijo in Krajinskim parkom Sečoveljske soline, ter na pobočjih zahodnih obronkov flišnatega Šavrinskega gričevja, ki se iz priobalne ravnice dviga proti notranjosti Istre. Jedro naselja se nahaja ob kanalu sv. Jerneja, pod magistralno cesto G2-111 (Koper-Sečovlje), ki povezuje Lucijo s Sečovljami. Južno mejo naselja predstavljajo Sečoveljske soline, severno mejo (na drugi strani polotoka) pa območje nekdanjih Lucijskih solin, kjer danes stoji Marina Portorož.
Zgodovina
Seča se je po lokalni cerkvi do leta 1958 imenovala Sveti Jernej (italijansko San Bartolo), ko so ime naselja spremenili v Seča. Tako kot preimenovanje mnogih drugih krajev po Sloveniji v povojnem času je bilo tudi preimenovanje Svetega Jerneja del obsežne kampanje oblasti, da se iz toponimov slovenskih krajev odstranijo vsi religiozni elementi.
Lokalna podružnična triladijska cerkev z ločenimi stebri je posvečena sv. Jerneju in spada v župnijo Sečovlje. Je ena od dveh še ohranjenih nekdaj številnih solinarskih cerkva, ki so jih dali zgraditi solinarji v bližini solin, za potrebe opravljanje opoldanskih bogoslužij med vsakoletno solinarsko sezono, ki je trajala od 23. aprila (praznik sv. Jurija) do 24. avgusta (god sv. Jerneja). Cerkev se na tej lokaciji omenja že leta 1417, verjetno pa je starejša cerkev na tem mestu stala že pred tem.
Viri: SURS, Wikipedia