Kočevska Reka je naselje v Občini Kočevje. Ima 256 prebivalcev (moški: 132, ženske: 124), površino 17,5 km2 in povprečno nadmorsko višino 567 m.
Kočevska Reka je osrednja vas ob križišču poti, sredi gozdnih širjav in pašnikov Goteniško-reške doline, ob vznožju Goteniškega Snežnika (1290 m), in danes šteje nekaj manj kot 300 prebivalcev.
Na jugozahodu jo obkroža Reški potok, ki izvira pod Trnjevo Goro in ponikne jugovzhodno od Kočevske Reke. Kraški svet v okolici je zelo vrtačast.
Zgodovinski oris
Na (širšem) območju naj bi se ljudje naseljevali že pred 3000 leti, kar dokazuje najdeni ostanki človeka, katerega so izkopali leta 1924 v Gorenju pri Stari Cerkvi.
Slovenci so se začeli naseljevati na čistine ob gozdovih v 13. stoletju.
V letih 1330-1350 so grofje Ortenburžani poselili kočevsko območje z nemškimi kmeti, predvsem s Tirolske in Koroške. Kočevarji so se zaradi nacistične propagande in obljub večinoma izselili med II. svetovno vojno, ker je ta del Slovenije pripadel Kraljevini Italiji. V času naselitve kočevarjev, se je Kočevska Reka imenovala Rieg, v kočevskoreški osnovni šoli pa so do leta 1923 poučevali le v nemškem jeziku.
Njihove zapuščene hiše so po vojni naselili s Slovenci, kasneje pa je bil kraj iz političnih razlogov zaprt, nekaj okoliških vasi (Mokri potok,...) pa izseljenih.
Leta 1929 je vas skoraj v celoti pogorela in bila nato obnovljena, po vojni pa je bila izpraznjena, požgana in porušena cerkev. Nova država je na item griču zgradila novo cerkev.
Viri: SURS, Wikipedia