Sužid je naselje v Občini Kobarid. Strnjena vas nad Kobariškim Blatom vrh prisojne terase pod Vriščami, ki tvorijo s Klini, Javorovim brdom, Laško lazno, Za malnom, Nemškim brdom in Kačnico široko podnožje Matajurja (1643 m). V bližini vasi teče potok Šjak, ki priteka s pobočja Matajurja. Na Sužiški planini (1107 m) je kraško brezno Lučavec. Naselje ima 128 prebivalcev (moški: 70, ženske: 58), površino 5,8 km2 in povprečno nadmorsko višino 249 m.
V Sužidu je bilo l. 1513 žarišče kmečkega upora. Uporne kmete je vodil Maver Sprudnik. Oboroženi hlapci zastavnega imetnika tolminskega gospostva Mihaela Neuhauserja so Sprudnika ujeli, ga mučili in obesili na drevo v opomin drugim upornim kmetom, ki so morali plačati 123 funtov globe. Sprudnikovi prijatelji in sosedje so ponoči skrivaj sneli mrtvega upornika z drevesa in ga pokopali na domačem pokopališču. Zato jih je Neuhauser kaznoval z dodatnimi petimi goldinarji globe. Maverjevi družini je zaplenil premoženje in jo spodil s kmetije. Preselili so se v Staro selo, kjer jih je pod zaščito vzel lastnik zemljišča. Posebna deželnoknežja komisija je l. 1524 ugotovila, da je upor s svojim ravnanjem povzročil Mihael Neuhauser, ki je bil kaznovan z odvzemom tolminskega gospostva.
Cerkev sv. treh kraljev iz konca 15. stoletja ima Marijin kip iz 16. stoletja in fresko sv. Krištofa iz 17. stoletja na zadnji steni; bogato okrašen prezbiterij poslikan v 17. stoletju. Na Ohojakovem mlinu iz l. 1763 je mlinar l. 1789 vsekal napis v kamen: Blikokrat je mlinar nedužno zmagan (obrekovan). Ga ni blu, in ga na bo mlinarja, deb' mogu celmu kamnu prou služit. Kamen danes hrani Tolminski muzej. V muzeju hranijo tudi iz brezovega lubja izdelana dežna ogrinjala, ki so jih nosili še do druge svetovne vojne.
Viri: SURS, Wikipedia