Kambreško je naselje v Občini Kanal ob Soči. Kambreško je slikovito in edinstveno območje skrajno zahodne Slovenije, na meji z Italijo. Središče predstavlja vas Kambreško, od koder vodijo poti v vse smeri. Proti severovzhodu vodi cesta v zanimivo vas Srednje s cerkvijo Sv. Trojice in še v dva zaselka Avško in naprej proti Kolovratu in Livških ravnah – Livkom. Drugo izhodišče na severozahodno stran je 3 kilometre dolga cesta v dolino do vasi Podrovne z mostom čez reko Idrijo. Na pol poti proti Podklancu se desno odcepi tudi makadamska cesta proti zgodovinsko pomembni zapuščeni vasici Kosi, s koritom iz 1. svetovne vojne in napoleonovim mostom. Vas je znana po oficirski vojaški bolnišnici in rezidenco generala Badoglia iz 1. svetovne vojne. Naselje ima 99 prebivalcev (moški: 49, ženske: 50), površino 15,5 km2 in povprečno nadmorsko višino 541 m.
Po že omenjenih zaselkih najdemo ostanke starih sušilnic za sadje ˝pajštve˝, najpomembnejša pa je Paulnova sušilnica na Kambreškem, ki je obnovljena in še vedno deluje. Na poti na hrib Globočak stoji kaverna, ki so jo osvetlili s svečami. Na Globočak pa vsako leto, zadnjo nedeljo v oktobru poteka tradicionalni pohod, ki ga organizira domače TRD Globočak. Pohod poteka v spomin na žrtve vseh vojn, ki so potekale v teh krajih. Na Kambreškem si lahko ogledate tudi etnološki spomenik – Lukčevo hišo, ki predstavlja dom spominov in zgodovine vseh prebivalcev Kambreškega. v njej je urejena etnološka zbirka fotografij in zbirka predmetov iz 1. svetovne vojne, tehnična zbirka orodij in ˝lukčevo kamnito ognjišče˝.
Na Kambreškem stoji fontana iz leta 1916. Iz obdobja 1. svetovne vojne pa je tudi zbiralnik za vodo, ki ga uporabljajo še danes. Zanimivi sta tudi vasici Humarji – zanimiva razgledna točka in Močila, ker najdemo še eno korito iz 1. svetovne vojne. V bližini Kambreškega je 29 metrov visok slap Savinka z dvema manjšima slapovoma nad in pod njim.
Poleg prijaznih domačinov, lahko v zavetju gozdov ob cestah najdete zanimiva kamnita korita na Pušnem in proti Solarjem iz avstrijskih časov. Pod Srednjem in proti Kambreškem pa korita iz prve svetovne vojne z dobro, zdravo vodo.
Viri: SURS, Wikipedia